Vray İle Dış Mekan Aydınlatma


-1

Bu çalışma ile vray sun ve vray sky ile ilgili birkaç şey göreceğiz ve bazı material türleri hakkında bilgi edineceğiz.Vray ile dış mekan aydınlatma gerçekten çok kolay.Dış mekanı güzel gösterenlerden en önemlisi şüphesiz çevre modellemesidir.Ağaçlar, binalar vs. Fakat bu çalışmadan çok fazla ağaç ve bina olmayacak.

 

Çalışmanın Sonucu :

 

Modelleme çok kolay poly modelleme tekniklerini kullanarak sahnenin aynısını oluşturabilirsiniz.Burada göstermek istediğim vray sun ve sray sky hakkındaki bilgiler.Işıklandırmada Vray sun ve vray sky kullandım arkadaşlar bu pratikte bana ışıklandırma için fiziksel bir çözüm sundu ve güzel bir ışıklandırma elde ettim.Aşağıdaki resimde Vray sun’ın pozisyonunu görebilirsiniz.

Vray Sun’ın pozisyonu bize güzel ve temiz bir sarı ışık verecek.Kamera için ise Vray Pysical Camera kullandım.Bu bize sahnedeki ışıkladırma için güzel efektler ve seçenekler sunacaktır.İstediğiniz ışık için birkaç test yapın.En önemli şey ise sahneniz için en iyi pozlama (exposure) hangisi ise onu bulmaya çalışın.Bu tür çalışmalarda mutlaka değişir.Aşağıdaki resimde benim bu sahne için kullandığım Vray Pysical Camera ayarlarını görebilirsiniz.

 

Sahneyi tamamlamak için bazı box’ların üzerine gerçek bina resimleri atadım.Böylelikle çevre modellemesini de tamamlamış oldum.

Aynı zamanda vray proxy kullanarak ağaçları oluşturdum ve sahneye güzel bir detay eklemesi için yerleştirdim.

Sahnede kullandığım materiallere gelince ise;

Ahşap (wood) material için ;

 

Metal material için ;

 

 

Kaldırım (pavement) için kullandığım material ise;

 

 

Beton(Concrete)  material için ise ;

 

Render ayarlarımız ise basit fakat hızlı şekilde render almak çin ayarlandı.Bu render ayarlarını kullanarak dış mekan render’larınız dakikalar içinde hazır olacaktır.(Bilgisayar gücüne,Işıklandırma,Kaplama ve Çözünürlüğe göre bu süre değişir.) Render ayarlarımız için;

 

Kaynak : Aleso3d

 

 

 


Beğendiz mi ? Arkadaşlarınızla paylaşın

-1
izzet ALŞAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Selman bey ders bana ait değil dersin kendisi bu şekilde bu arada bu bir yapım aşaması çalışmasıdır.Genelde Vray konusunda tecrübeli kullanıcılar için bir çalışma.

 1. render süresi 640×480 çözünürlükte bile uzun sürdü nedeni nedir acaba ? bilgisayarım yeterince güçlü (8 gb ram , 2 gb ekran kartı gddr5, 1tb hdd gibi) mental ray kullandım uzun bir zaman Vray’a yeni başladım, böyle bir sahneyi mental ray çok çabuk render edebilir, o yüzden bir yerde yanlış mı yaptım diye ayarları tekrar yaptım fakat render süresi bana gerçekten uzun geldi, bunun sebebi hakkında fikir verebilirseniz çok sevinirim… şimdiden teşekkürler…

  1. Sahnede çok fazla ağaç kullandıysanız bu render sürenize etki eder.Ve ayrıca aynı ayarlarımı yaptınız bilmiyorum ama verilen ayar çok yüksek değil bunun yerine sahnede kullanılan ağaç,çim vb objeler render süresini uzatır.

 2. çalışmanız yol gösterici gerçekten. öncelikle teşekkür ederim. ancak ikincil olarak sormak isterim ki bu cam ayarını ne şekilde yaptınız onu da açıklamanız mümkünmüdür?

  1. Esra hanım cam materiali için yapmanız gereken diffuse ile camınızın rengini belirlemek ardından altta reflection kısmında çok az yansıma vermek daha sonra altta refraction kısmını tam beyaz yapmak bu tam geçirgenlik anlamına gelir daha sonra camın ior değeri olan 1.51714 (reflection un ior’u) verin materiali atayıp deneme render ı alın.Rengi ya da yansımaları beğenmezseniz reflection dan yansıma miktarını diffuse dan da camın rengini belirleyebilirsiniz.Bu arada kaliteli bir material için subdivision larını en az 32’şer yapın.Son olarak yapım aşaması bana ait değildir.

 3. izzet hocam betona reflect vermiş ve map olarak vermis böyle gerçekçi bi beton için nasıl bi reflect verebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Sadece material ile olacak değil uygun bir ışıklandırma ve render ayarıda yapmanız gerek.Ama betonarme için , Vray mtl seçip diffuse kanalına betonarmeyi kaplamasını atın.Bu betonarme kaplamasının Ps’de bump ve specular map ini çıkarın.İnternette bu konuda araştırma yapabilirsiniz.Daha sona bump’ı bump kanalına, Specular map’i reflection ya da reflection glosiness kısmına atayıp bu şekilde render alın.

 4. izzet abi derslerin çok faydalı öncelikle bunu söyliyeyim ALLAH razı olsun bir sorum olacak maxde yaptığım çizimleri autocad,e aktardığımda ölçüler aynı olmuyor neden acaba yardım edebilirmisiniz.şimdiden teşekkürler…

  1. Normal bir bilgisayar için tabiki çok ama bence iyi bir bilgisayar için çok değil mustafa bey, Burada bazı materyallerin değeri yüksek bazıları diğerine göre düşük.Dikkat ederseniz global suvdivison multipler değeri 1 de tutulmuş.

 5. merhaba,

  bu render, sun ve camera değerlerini kendi projeme uyguladığımda çok patlak görüntüler elde diyorum. aslında başka tutorialdaki değerleri de uyarladığımda çok farklı sonuçlar çıkıyor sebebi ne olabilir?

 6. izzet bey mereba iyi günler , sizden üzerinde durmaya çalıştığım ama başaramadığım bir nokta için yardım talep edecektim hdr ile vray sun veya hdr ile dış mekan aydınlatmaları kendim deneyince bi türlü başaramıyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  1. Mehmet bey,önümüzdeki zamanlar için bu konu ile ilgili bir ders hazırlama durumu yok malesef.İç mekan çalışmaları devam ediyor.Kısmetse onlar bittikten sonra.Onun dışında bir sorunuz var ise yazın cevap vermeye çalışırım.Bir de youtube da araştırma yaparsanız bu konu ile ilgili bir çok ders bulabilirsiniz.

 7. izzet bey tekrar mereba hdri kullanımında tekrar birşey sormak istiyorum hdr i map kullanırken ayrıca ışık kullanmak gerekiyormu yoksa hdr i nın ışığı dış mekan için yeterlimi kısaca bahsedebilirmisiniz teşekkür ederim

  1. Mehmet bey, hdri kullanırken duruma göre birazda kendinize göre ister ekstradan ışık kullanırsınız istersenizde sadece hdri ile aydınlatmayı sağlarsanız.Yani, biraz tecrübe ederek yaparsanız, daha iyi görebilirsiniz.

 8. Selamun Aleyküm, Hocam Sizden Bir Ricada Bulunmak İstiyorum acaba bu dış mekan aydınlatma dersini özellikle vraysun ve vraysky ı nasıl kullanabileceğimizi videolu bir dersle anlatırmısınız? Tabi eğer müsait olursanız. Herşey için teşekkürler.

 9. İzzet bey baktım dediğiniz gibi tecrübe ile daha iyi sonuçlar alınıyor çok teşekkürler :))

 10. Sahnemdeki butun materyaller icin vray overridemtrl kullanmalimiyim yoksa bu renk yansimalarinin onune gecmek icin bir ayar varmi

  1. Bütün materyallerde kullanmanız gerekmez.Her durumda bu renk yansımaları olacak diye bir durum yok.Test render larda karşılaşırsanız yapın.

 11. izzet bey merhaba bi sorum olacaktı,skecthup ta dış mekan modelleme yaptım ama vray ayarlarını ne yapmam gerektiğini bilmiyorum yardım eder misiniz?

  1. Sketchup kullanmadığım için bilemiyorum ancak, vray render aynı mantıktır diye düşünüyorum.Bunun için sketchup ın ışıkları var ise onlardan birini ya da vray in ışıklarını kullanın.Sitede yapım aşamaları kısımları mevcut bu derslere bakın en azından vray hakkında bilgi edinebilirseniz, sketchup ta nasıl kullanacağınıza dair sizde fikir oluşur diye düşünüyorum.

  1. Photoshop için soruyorsanız, ben işime yarayacakları anahtar kelime yazarak google da aratırım.Sonra photoshop’ta keser öyle çalışmam da kullanırım.Bunun dışında cgtextures sitesine bakabilirsiniz, orada ağaç, vs gibi dosyalar mevcut.

 12. selam aleyküm
  izzet bey öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ederim.
  ben 3dmax design2012 kullanıyorum.render ve ışık ayarlarında burda saydıklarınız yok vray sun gibi bir ek yok.bu pragramdanmı kaynaklanıyor.vray dosyasını eklemekmi lazım.

 13. izzet bey bu yararla ile sistem gamma ayarları kaç olmalı bilgilendirir misin birde kulllandığınız cam metaryelini nasıl yapabilirim

  1. Gamma ayarınız biraz isteğe bağlı olabiliyor.Dilerseniz 2.2 olarak çalışırsınız aydınlık olacaktır genel olarak çalışma ona göre aydınlatma değerlerinizi girersiniz. Gamma 1 de ise karanlık olacaktır yine sahnenin aydınlanması için ona göre değer girersiniz. Cam materyali için ise diffuse rengi siyah tonlarında bir renk verip reflection verebilirsiniz yansımalar için yeterli miktarda. Refraction ı açabilirsiniz. Cam geçirgenliği için değer olarak ior a 1,517 cam ın kırılma indisi değerini girin. Ayrıca refraciton altında affect shadows işaretli olsun ve seçenek olarak ta color + alpha yı seçin. Böylelikle ışık cam materyali içinden geçebileceltir ve gölgeler oluşacaktır.

   iyi çalışmalar

 14. Bu çalışmanızda gamma ayarları kaç olarak kullanıldı photoshop da ekstra bir filtre kullandınız mi

 15. Materyal editöre bakın , gamma nın 2.2 olduğu anlaşılır. Ps kısmında kenar kararması ve çeşitli renk ton ayarları kullanılmış durumda.

 16. selam aleyküm
  İzzet Bey, max 2009 vray ile dış mekan çalışmamı, max 2011 vray ile render aldım. Ama çok kötü bir görsel ile sonuçlandı. Sebep yada sebepleri nedir? Oysa 2009 max vray de aldığım render gayet verimli.

  (Ayrıca 2009 ile yaptığım ağaç vray proxy çalışmamda yaprak üzerindeki damarları mevcutken 2011 max vray ile yapılan render da işler acısı.)

  1. Proxy lerinizi vs tekrardan göstermeniz gerekli. Render ayalarınızın değişip değişmediğine bakın. Aynı ayarlar üstünde olmayabilir.

 17. İzzet bey merhaba iki önemli sorum olacak cevaplandırırsanız çok sevinirim.
  Öncellikle bazı yerlerde vray sun parametreleri içersinde exclude seçeneğini include’a çevirdiklerini gördüm.ANcak böyle yaptığımda sahnemde ışığın çok alt seviyelere geldiğini hatta nerdeyse anlaşılamayacak derecede karardığını anladım.Doğrusu ne olmalı?
  bir diğer sorum ise iç mekanlara ışık ekleyip dış renderda iç mekanların etkilenmesini istedim ama vray light plane olarak yerleştirdiğim iç mekanlarda multipler değerini arttırsamda istediğim ışık loşluğuna ulaşamadım ışık sadece kendi geometrisini yansıttı parlamadı
  teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Merhabalar , Seren hanım, Exclude seçeneği fake dome dediğimiz kendi kürenizi oluşturduğunuzda kullanabilirsiniz. Işık küreden etkilenmesin diye. Eğer kullanmayacaksanız hiç dokunmayın. Bahsettiğiniz şey, güneş etkisinin iç mekanda gölgelerde görünmesi olayı mı ? iç mekan aydınlatması mantığı için http://www.3dokulu.com sitemizde ücretsiz setler var iç mekanla alakalı bunların ışıklandırma kısımlarını izlemenizi tavsiye ederim. Dış mekan render alıp iç ışıkların yanmasını istiyorsanız, ışık şiddetini dengelemeniz gerek, içerdeki ışıklar yetersiz olursa dış mekanın aydınlığı bastırabilir dolayısıyla biraz gece render ı gibi almanız gerek.

 18. Aslında ben dış mekan render üstüne çalıştım genellikle sorunlarım dış mekanda.Vray sun artı bir de güçlendirmek için sahneme vray dome light yerleştiriyorum.Enviroment e de HDRI map atıyorum.Vray dome a da hdrı map i atıyorum.Işık la ilgili sorunum havuz suyunda caustic etkisi almaya çalışırken başladı.Excule include ları orda denedim.Causticle ilgili bütün videoları hatim ettim.Bazı yerlerde include a çevrildiğini görünce bundan mı kaynaklanıyo acaba havuz yüzeyinde caustic efekti parlamaları alamam dedim her iki yolu da defalarca denedim.
  teşekkürler iyi çalışmalar