Vray 3.0 Beta Yayınlandı


0

Vray Render’ın 3.0 beta sürümü yayınlandı.Yeni sürümde karşımıza daha hızlı ve daha gelişmiş bir vray çıkıyor.3dsmax gibi programların aksine yeni versiyonların çıkması ile, programı daha da gelişmiş, ilerlemiş olarak bizlere sunan chaosgroup’ a teşekkürler.Peki yeni sürümde bizleri neler bekliyor ;

http://www.chaosgroup.com/en/2/vray3_beta.html

 

İlk olarak  bizleri daha hızlı bir “brute force” bekliyor. Geliştirilen brute force parametresi ile daha hızlı hesaplamalar daha gerçekçi sonuçlar.

2-faster-ray-tracing

 

[youtube SvdE0-RXSuw 880 490]

 

 

 

ikinci olarak; gerek yeni başlayan artistler için gerek eskileri için daha kolay kullanım arayüzü, sık kullanılan ayarlara daha kola ulaşım imkanı.Aynı zamanda arayüz, temel, gelişmiş ve usta moda ayrılmış durumda.Günlük işleriniz için hızlı ayar modunu seçebilirsiniz.

 

3-new-user-interface

 

 

 

Diğer bir özelliği;  ilerlemiş render sistemi.Bu sistem tıpkı Vray RT de kullanılan prodüksiyon render sistemi gibidir.Her sahne için güzel bir çözümdür.Bu sistem aynı zamanda tüm vray prodüksiyon özellikleri ile tam uyumludur.örneğin ; irradance map, light cache gibi.

Blackhaus

 

[youtube usXiMBqQ5Fc 880 490]

 

Diğer özellik ise ; hızlı ayarlar özelliğidir.Bu özellikle prodüksiyon renderlarınızda, hızlı render ayarları ve genişletilmiş ayar seçenekleri ile güzel bir render alabilirsiniz.Bu özellik ile artistler, sadece bir render ayar sekmesi altından , iç mekan dış mekan ve animasyon gibi çalışmalarının tüm ayarları rahatlıkla yapabilirler.

5-quick-settings

 

Yeni ve can alıcı özelliklerinden biriside, universal yani evrensel materyal sistemidir.Bu sistem ile VRmats (Vray materyal) farklı platformlar arasında bir köprü oluşturacak.Bu özellik sayesinde öneğin 3ds max’ te hazırladığınız bir materyali; maya da SkecthUp* ya da Rhino* da doğrudan kullanabileceksiniz.Eskisi gibi materyalleri scriptler yardımı ile convert etmek gibi bir durum söz konusu değil.

*SkecthUp ve Rhino desteği yakın zamanda eklenecek.

 

6-vrmats

 

Yeni eklenen diğer özelliğimiz ise ; Yeni materyallerdir.Skin shader’ı yapmak Vray 3.0 da daha kolaylaştı. Rendering SSS ise Vray 3.0 ile daha da hızlandı.Ray-traced Skin Shader ise şuanda halen geliştirme aşamasında.Diğer kaplama özelliği ise , artistler belkide kendi kaplamalarını yazmak isteyeceklerdir.Bunun için Chaos Group, bizlere Sony’s Open Shading Language (OSL), Sony’nin kaplama dili ile,  farklı materyaller oluşturma imkanınız hazırladı.

 

7-new-shaders

 

Sonraki geliştirilen özellik ise ; daha hızlı ve kaliteli bir hair and fur özelliğidir.Önceki test render larında Hair and Fur özelliğinin 5 ile 15 kat daha hızlı render edildiği gösterildi.Ekip halen daha da hızlandırmak için beta versiyonunda çalışmalarına devam etmektedir.

 

8-improved-hair

 

[youtube Gu_gpNu5VVE 880 490]

 

 

Yeni uzantı desteği olan Alembic uznatısı desteği getirildi.Alembic ile ilgili daha fazla bilgi için ;

http://opensource.imageworks.com/?p=alembic

 

9-alembic

 

Gelişmiş renkler ile Vray 3.0 geliştirilmiş renkler ve aynı zamanda;  LUTs, ICC Profiles, ve OpenColorIO desteği eklenmiştir. Daha fazla bilgi için ;

 

http://opensource.imageworks.com/?p=opencolorio

10-advanced-color

 

Derin bilgi özelliği ile , OpenEXR 2.0 desteği eklenmiştir.Daha fazla bilgi için ;

http://www.openexr.com/

 

11-deep-data

 

Render Mask özelliği ile region render’a gerek kalmadan daha düzgün bir şekilde seçtiğimiz alanların render’ını alabilecek konuma getirilmiş Vray 3.0

 

12-render-mask

 

RT GPU Render Elements özelliği ;

Chaos Group’un geliştirme ekibi ve teknoloji partneri NVDIA ile kendini Vray RT GPU (Vray Real Time = Vray Gerçek Zamanlı Render) ‘nun yeteneklerinin geliştirilip genişletilmesine kendini adamış durumda. Şuanda CUDA ‘nın optimizasyonu başarmış durumda.Aynı zamanda Vray 3.0’a motion blur ve render elements özellikleride eklenmiş durumda.

V-Ray RT GPU Render Elements ile gerekli olan ek renderlar alınarak, VraymtlID, Vray ZDepth gibi son çalışmanın kompozisyonu başarılı olarak gerçekleştirilebilme özelliği sağlanmıştır.

13-rt-gpu-render-elements

 

 

Son olarak , Distributed Rendering özelliği.Vray Distributed Rendering özelliği Vray’ de tanıtıldığından beri, cg artistler arasında popüler bir konuma geldi.Artistlere;  bir tane çalışmayı farklı bilgisayarların bir arada kullanılarak render etme imkanı tanıdı.Bu özellik sadece ; V-Ray Production Renderer, RT de iken şimdide yeni geliştirdiğimiz Progressive Renderer’ a da eklenmiş durumda.

14-distributed-rendering

 

 

 

Son olarak not ; arkadaşlar gördüğünüz gibi Chaos Group her geçen gün render motorları Vray’i daha da geliştirerek kullanıcı dostu bir hale getiriyor ve aynı zamanda performansını arttırıyor.Şimdi dikkat ettiyseniz eğer yazıya Chaos Group Vray’i geliştirirken aynı zamanda teknoloji partnerleri olan NVDIA ile beraber çalışıyor.Arada bana sorular geliyor, nasıl bir bilgisayar almalıyım gibisinden, genelde kullanıcı arkadaşlar bana topladıkları bilgisayarları gösterebiliyorlar ve bu sistemler genelde ati ürünleri ve ekran kartları destekli oluyor.Intel ve Nvdia’dan ucuz olduğu için ya da tercih sebebidir bilemiyorum.Ancak, benim size önerim herzaman, Intel ve Nvdia olacaktır.Çünkü sizinde gördüğünüz gibi, Chaos Group NVDIA ile çalışıyor.Bu demek değil ki ATI ve ürünleri ile çalışmaz. Ancak daha iyi bir performans için bu ürünleri tercih ederseniz bence daha iyi olur.Yinede benden öneri uygulamak sizin keyfinize kalmış.

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

 


Beğendiz mi ? Arkadaşlarınızla paylaşın

0
izzet ALŞAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba benim bir problemim var 3ds max 2011 kullanıyorum windows 7 de sıkıntısız kullanıyordum fakat benim pc yetersiz kaldığından pc yi değiştirdim yeni pc de win 8 var max i kurdum sıkıntı yok çalışıyor fakat herhangi bir obje koyduğumda sahneye modifer list sekmesinden özellik uygulayacağım mesela modifer list sekmesine tıkladığım an application çalışmayı durdurdu diye bir mesaj alıyorum ve max kapanıyorum izinlerden vs olduğunu düşündüm izinleri ayarladım yönetici olarak çalıştırmayı denedim ama nafile yardımlarınızı bekliyorum.

      1. Reha bey tek önerim yeniden yüklemeniz olacaktır.Çünkü windows 8 kullanmadım ve oluşan hataları bilmiyorum.Sizin bu hatanızda belki 3dsmax versiyonundan kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.Son sürüm olan 3dsmax2014 ü indirip kurmanızı tavsiye ederim.Öğrenci versiyonunu 3 yıl lisans ile nasıl indirileceğini sitemizde autodesk ürünlerini ücretsiz indirme yazımızda bulabilirsiniz.

  2. Hocam vray kendi sitesinde vray 3.0 ın demosunun idirme bağlantısını verdi mi peki bulamadım da ??

  3. site super.aradigim cok sey buldum burda.shu NVIDIA konusuna bisey bende diyim,bende ATI 5650 eski kart ama ben maxda hizli renderler ala biliyorum,bence en onemli intel i5 e ya i7 farki 🙂 tesekkurler