Render Sonucunu Photoshop’ta Düzenlemek : Forgotten House


0

 

Arkadaşlar bu çalışmada 3dsmax ve vray render ile aldığımız çıktımızı photoshopta düzenleyeceğiz.İlk olarak iki adet vray z-depth çıktısı alacağız.Bu çıktıları vray render ayarlarında vray elements kısmından alabilirsiniz.

Çalışma Sahibi : Dimitri Revyakin

Ülke : Ukrayna

Email : [email protected]

 

 

 

 

Vray Z-Depth çıktılarımız

Burada ise çalışmamızın ön kısmına koyacağımız ve dof uygulayacağımız yapraklar mevcut.

 

Burada z-depth çıktımızı photoshopta açıyoruz ve aşağıdaki verdiğim ayarları yapıyoruz böylelikle çalılıklara dof uygulayabileceğiz.Ve evin arkasından ışık etkisi vereceğiz.

 

 

Ön tarafta dof uygulayacağımız çalılıkları photoshop ta açıp, beyaz olan kısımaları sihirli değnek yardımız ile seçip siliyoruz.

 

 

Bunu yaptıktan sonra Alien Skin Bokeh filitresi ile dof etkisini oluşturuyoruz.Burada benim ayarlarım mevcut siz kendi ayarlarınız ile deneyebilirsiniz.Bunun dışında filitrelerden blur verip gaussian blur vererekte benzer görüntü elde edebilirsiniz.

 

Şimdi ise biraz glow efekti verip aşağıdakine benzer bir görüntü elde edeceğiz.

 

 

After Effect’e çalışmamızı açıyoruz.Ve Glow veriyoruz.Aynı zamanda bazı renk düzeltmeleri yapıyoruz.Hangilerini uyguladığımı ve değerlerini aşağıda görebilirsiniz.

 

 

Sonuçları kayıt edin.Aşağıdaki gibi bir etki elde edeceksiniz.

 

Glow’un genişliğini ayarlayabiliriz.

 

 

Ağaçlarımızın tepelerini biraz sarı yapacağız.Bunun için Photoshop’ta biraz sarı renk empoze edeceğiz çalışmamıza.Post Prodüksiyon işinde iş akışını anlamak çok önemlidir.Önce kameraları ve etkileri ayarladık (Dof (Alan Derinliği), Kromatik Bozulma, Sis (Fog) Etkisi vb.) İkinci aşamada ise ; renk düzeltmesi,görüntü kalitesini arttırma ya da fotoğraf çekildikten sonra uygulanan raw işlemleri gibi işlemler yaptık.

 

Raw Nedir : Raw formatının kelime anlamı “ham, işlenmemiş” olarak çevrilebilir. Bu terimi geleneksel fotoğrafçılıkla karşılaştırırsak Raw için “dijital negatif” de diyebiliriz. Bunun sebebi, aynen negatif film teknolojisinde olduğu gibi, dijital teknolojide Raw fotmatının en çok müdahale ve düzeltme imkanı sağlayan görüntü şekli olmasıdır.

Bizim durumumuzda doğrudan render çıktısında gerçekçilikten ziyade daha sonra fotoğraf makinalarında olduğu gibi raw işlemlerinden geçirmek gerekir.

 

Şimdi son render’ımızı açıyoruz.Ön plandaki objeleri biraz daha bulanıklaştırmak için dof-pro eklentisini kullanacağız.Diyafram boyutu ve çok az bulanıklık gibi.

 

 

Ardından çıkan sonuca Color Balance uyguluyoruz.

 

Ön planda olacak çalılarımızı son çalışmamızın üstüne yeni bir layer olarak atıyoruz.Ve renk ayarı için level değerleri ile oynuyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Biraz doygunluk yapmak için exposure dan aşağıdaki ayarları giriyoruz.Çalışmamız ilk haline göre daha parlak bir hal aldı.

 

Şimdi ise layer’ımıza “mask” olarak “soft light” etkisi verip bu layer’ın üzerine hue/saturation ayarları giriyoruz.Dikkat etmeniz gereken yer ise Green seçeneğinde bu ayarları yapıyoruz.Ardından layer’larımızı birleştirebiliriz.

 

 

Şimdi renk düzeltmesi (Color Correction) zamanı.Layer’ımızı kopyalıyoruz tekrardan.Ve aşağıdaki ayarları kopyaladığımız layer’ımıza uyguluyoruz.

 

 

 

 

 

Layer’larımızı tekrar birleştiriyoruz.Şimdi sırada Vigneting (Kenarlara doğru kararma) özelliği var.Eski bir kameradan çekilmiş gibi göstereceğiz.Layer’ımızdan iki tane kopya oluşturuyoruz.İlk layer’ımızı tamamen siyah renk ile dolduruyoruz ve köşelere  doğru eraser ile siliyoruz.Transparency değerini %65 yapıyoruz.

 

 

İkinci layer’a ise Blur filitresinden Radial Blur ekliyoruz.Ayarlar aşağıda gösterilmiştir.

 

 

 

 

 

 

Yapılacak son ayar Kromatik Bozulma.Bunun için Filitrelere gidin ardından Distort daha sonrada Lens Correction uygulayın.

 

Tüm yapacaklarımız bu kadar.Çalışmamızın son hali :

 

 

 

 

 

 

 

 


Beğendiz mi ? Arkadaşlarınızla paylaşın

0
izzet ALŞAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. İzzet hocam iki sorum olacak;
  1. Neden iki tane z-depth çıktısı alıyoruz?
  2. Photosop’ta hangi kanalda kullanmamız gerekiyor bu çıktıları?

  1. Farklı iki yere Depth Of Field uygulamak için iki farklı z-depth çıktısı alınmıştır.Çalışmada bu kısmı pek göremiyoruz.Ama kullanım alanı; alan derinliği dediğimiz bir olaydır.Kameraya yakın yerler daha açık renkte uzak yerler dikkat edersen daha koyu çıkmıştır.Buradaki amaç photoshop gibi bir programda resim üzerine rahatlıkla efekt vermek için kullanılır.Photoshop taki kullandığımız kanal farklılık gösterebilir.Deneme yaparak en iyi etkiyi elde edebiliriz.Örneğin; Multiply ya da Luminance kanalları gibi.

 2. Çok teşekkür ederim. Sorum oldukça yazarım, ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

 3. Hocam öncelikle sizden çok şey öğrendiğimi ifade ederek söze başlayayım.Gerek video gerekse görsel derslerinizden çok şey öğrendim.Hayatını max,auto cad ve Ps den kazanan biri olarak ne kadar teşekkür etsem az.

  Ders ile ilgili bir şey sormak istiyorum mümkünse.Ben after affect kullanmayı bilmiyorum.Bu yukardaki dersi after affect kullanmadan da yapmamız mümkünmü?

  Tekrar teşekkürler.

  1. Rica ederim, Sizin gibi takipçilerim, okuyucularım olduğu için bende teşekkür ediyorum.Evet mümkün tabiki, After Effect te glow verilmiş çalışmaya, sizde ps de yeni bir layer oluşturup, sarı beyaz arası bir renk ile boyarsınız tamamını değil sadece güneş ışığının olduğu kısmı daha sonrasına layer modundan multiply veya overlay artık hangisi duruma uygunsa seçersiniz sonrasında biraz yoğunuluğunu düşürün aynı şeyi elde edersiniz.

 4. Çok faydalı bir ders izzet bey.Son zamanlarda sıkı takipçinizim ve şunu anladım ki siz bu paylaşımları ve yardımlarınızı Allah rızası için yapıyorsunuz başka da hiçbir şey için değil.O yüzden Allah sizden razı olsun inşaAllah.

 5. Bu guzel dersiniz için çok tesekkurler İzzet Bey. Türkçe pek rastlanmayan bir ders çok iyi olmus inanın çok ihtiyaç vardı post production ile ilgili bir kaç ders daha vermenizi ben şahsen isterim özellikle iç mekan ve dış mekanda kullanılması gereken render elementleriyle alakalı. İyi Çalışmalar Sevgiler

  1. Rica ederim Arzu hanım, post dersleri daha fazla olacak inşAllah. Vakit buldukça mutlaka diğer elementleri de detaylı ca anlatacağım inşAllah.