Vray Fur İle Gerçekçi Çim Yapımı


-1

Arkadaşlar sizlere vray fur kullanarak gerçekçi çim yapımını göstereceğim.Dış mekan çalışmalarında çim yapmak isteyenler için yararlı olacaktır.Vray Fur ile halı yapımı dersimizden aslında pek bir farkı yok.Bu yüzden videolu ders hazırlamadım.

Derste kullanılan kaplamalar :

 

 

 

 

İlk olarak sahnemize aşağıdaki ölçülerde bir plane oluşturuyoruz.

 

Daha sonra verdiğim değerleri kullanarak modifier listesinden “noise” uygulayın.

 

 

Ardından mesh smooth ya da isteğer göre turbo smooth uygulayabilirsiniz.Daha sonra Uvw Map uygulayarak zemin kaplamasını düzenliyorum.

 

Ardından çim materialimizi hazırlıyoruz.Verdiğim değerler ile oluşturabilirsiniz.

 

Son olarak ise plane’e vray fur uyguluyoruz.Ben değerleri bu şekilde tuttum.Sizde verdiğim değerler ile oynayarak farklı farklı varyasyonlar elde edebilirsiniz.Oluşturduğumuz çim material’ini de vray fur’a atıyoruz.

 

 

 

Render Sonucu :

 

 

Photoshop’ta arka plan ile birlikte :

 

 

 

 

 

 

 

 


Beğendiz mi ? Arkadaşlarınızla paylaşın

-1
izzet ALŞAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 1 saat sürmesinin sebebi ilk olarak benim bilgisayarımın iyi bir seviyede olmaması, ikinci olarak sahnede render da görünen 3 milyon primitives den oluşması diğer bir sebep ise kullandığım ışık’tan “vray dome light” kaynaklı uzun bir render süresi.

 1. Merhaba, vray fur yaptım ama sahnedeki aynalarda etkisi görülmedi. Aynada görünmesi için ne yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba,ayna derken anlayamadım ?

   Eğer ayarlarını demek istediyseniz.Aynı ayarları yaptığınızda sorunsuzca aynı etkiyi almanız gerekir.Yukarıda ki resimde görünmüyor şimdi fark ettim.Aynı ayarlar kısmında vray fur da, altta distribution dan seçeneği “per face” seçip değer olarak “4” vermiştim.Bunuda ekleyin ayarlarınıza.

 2. merhaba izzet. bende hep vray furda iplerin cimlerin renkleri hep beyaz renk olur.bunun nedeni ne ola bilir acaba ben hali da yaparken renk beyaz kaliyor vray furun hangi ayarini degismeliyim ki bitmap-da verdiyim kaplamaya gore degissin?

  1. Vray fur’a da yaptığınız kaplamayı atayın.Sadece zemine değil.Hem vray fur a hem vray fur u atadığınız zemine

 3. Hocam bir soru sormak istiyorum.. örnekteki plan 2000*2000 büyüklüğünde. ama ben bunu 20.000*20.000 büyüklüğünde yaptığımda pc tıkanıyor. çalışmış olduğum plane büyüklüğü bu kadar. ne yapmam gerek acaba? lütfen yardım..

  1. Tıkanır çünkü, poligon sayın 400.000.000 poligona ulaşır sen bunu editable poly e çevirdiğin anda.Yani tamamen gereksiz.Böyle yapmana gerek yok. 20.000’e 20.000 segment yapıyorsun değil mi?

   1. evet hocam bir plane in büyüklüğü 20.000 e 20.000 çünkü dış mekan sahnemdeki zemin en az bu kadar… ne yapmam gerekli

    1. En iyisi segment sayısını küçültmek ya da çim için başka yol kullanacaksınız.Örneğin vray displacement mod ile.Bunun ile ilgili dersi sitede aratırsanız eğer; dream house dersinin son dersi olan ışıklandırma ve çim yapımı kısmında yapım tekniğini anlattım işinize yarayabilir.

 4. Hocam iyi günler.Emeğiniz için teşekkürler öncelikle.Bu Vray fur genel olarak render süresini epey uzatıyor sanırım.per face ayarından çimlerin sıklığını arttırsak ne kadar daha uzar render süresi ?

  1. Yukarıdaki sahnenin render süresi 1 saat civarı.Per face değeride 4 tü.Ne kadar çok arttırırsanız o kadar süre uzar.Bunun dışında çim için bir çok yöntem var bu yöntemi sevmezseniz.

 5. Yazının başındaki halı modelleme dersinin linki sitede var mı acaba? Vray’e yeni başladım ve bu dersteki vray fur atama kısmını anlamadım.

  1. Evet var, Vray render kısmını gezerseniz görebilirsiniz.Bir üst yorumda diğer arkadaşa aynı cevabı verdim.Yine yapamazsanız önce halı modelleme yi izleyin.Sonra bu ders uygulayın 😉

 6. çok başarılı bir ders anlatımı olmuş hocam. Vray fur veya vraydisplacemod gibi uygulamalar işlemcinin %100 çalışmasını engelliyor bu durumdan nasıl kurtulabiliriz. 10 dk lık render 2 saate çıkıyor (3d max 2010 64 bit kullanıyorum)

  1. Hayrullah bey,Vray sun vray kamera yı şimdilik kullanmayın.Diğer standart ışıklar ve kameraları çok iyi öğrenin sonrasında bu sistemlere geçin.Çünkü bu sistemler ileri düzey sistemler, bilgi ve tecrübe gerektirir.Sorunuza gelince sahnenizde ışık yetersizliği ve render ayarlarında bir düşüklük söz konusu.Birde çim materyalinizin subdivs değerini yükseltin mümkünse.

  1. Caner bey, create menüsü altında standart primitives bölümüne tıklayın açılan menüde altta vray i bulun. o menünün içinden vray fur u seçebilirsiniz.