Bayram Kurt “Maryab” Röportajı


0

Evet yeni bir röportaj ile daha karşınızdayız.Bu seferki röportajımız 3D dünyasından olan herkesin tanıdığı ya da mutlaka yaptığı videoları izlediği, sevgili Bayram KURT hocamız ile.Sözü fazla uzatmadan röportaja geçiyorum.

 

Öncelikle Bayram Hocam bizim ile röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için blogu okuyan arkadaşlar ve kendi adıma teşekkür ederim.

Bize ilk olarak kendinizden bahsedebilirmisinz?Bayram Kurt kimdir?

1972 Gaziantep doğumluyum, 1996 Gazi Üniversitesi Grafik bölümü mezunuyum. 16 yıldır Resim Öğretmeni olarak görev yapıyorum. Resim öğretmeni ama biraz farklı, ben aslında ne yağlı boya, ne sulu boya, ne de grafikle uğraştım, ben çizgi romanlarla uğraşırdım, kara kalem hayalden şipşak maceralar çizmek. Boyama yapmak, yada bir tablonun karşısında saatlerce uğraşmak tarzım değildi. 3D de de render beklemek…

3d ye başlamanız nasıl oldu? Kısaca bahsedebilirmisiniz?

 

Üniversite yıllarında çizgi film yapmak için uğraştım, lakin ne bölümde ne de koca Ankara gibi şehirde 1992-1995 yılları arasında çok da fazla bir şey yoktu. Sanırım Pasin Benice stüdyosu idi, konuşmak için gittim ama anlaşamadan çıktım. Bilgisayar bölümde bile yoktu, adını duyuyorduk, son sınıfta iken, rektörlüğün bilgi işlem servisinde çalışan, tiyatro kulubünden tanıdığım birisi bana kendince iş teklifi yaptı; “sen üç boyutlu karakter tasarımları yap bende bilgisayarda bunları canlandırayım” diyerek bana yaptıklarını gösterdi; İşte ilk o zaman 3D ile tanıştım ve çarpıldım, bir çok çizimi tek tek kameraya çekmekle uğraşmak nerede, bu gördüklerim nerede. Görüntü, ışık, renk, gerçekçilik ve hareket beni fazlasıyla etkilemişti. Onları kendisi mi yapmıştı bilemiyorum ama harika şeylerdi. Maalesef mezun olmama yakın zamanlardı. Öylece kaldı o iş.

 

Peki Çılgın Ördek fikri nerden doğdu, şuanda ne aşamada ve gelecekte bir çizgifilm serisi yapmayı düşünüyormusunuz?

Herkesin bir hayali vardır kendince, ama gerçekleştirirsin ama gerçekleştiremezsin… Hep kendi planladığım, kurguladığım, tasarladığım hikayelerin, konuların filmlerini yapmakta benim hayalimdi. Çizgi romanla bunları zaten yapabiliyordum kendi çapımda. 3D ile uğraşmaya başlayınca da yine bu düşünce hakimdi bende, kendime ait bir tipleme olmalıydı, Modellemede çok da başarılı sayılmam bu yüzden modelleme ve animasyonda işimi kolaylaştırsın diye daha basit bir tip oluşturmak istedim. Açıkcası tesadüfi mi, yoksa walt disneyin karakterinden mi ilham aldım tam kestiremiyorum ama daha sonradan benim modelin walt disneyin donald duck’una benzememesi için baya uğraştım. Hatta bir ara vazgeçmeyi düşündüm ama ördeği karakter tiplemesi yapmak bir tek onlara mı ait, yada her ördek tiplemesi donald duck benzerliğiyle mi suçlanacak diye düşündüm, öyle ya her çeşit hayvanı karakterize etmişler, başka hayvan kalmamış, şimdi ben yepyeni bir yaratık mı bulayım? Devam etme kararı aldım dolayısıyla.

      Şu an “Çılgın Ördek” projem beklemede, zira özel projem, acelem yok… Bir yandan karakterimin karakteristik özelliklerini, arkadaşlarını, onların karakteristik özellikleri, yaşadıkları dünya vs ayrıntıları oturtmaya çalışıyorum, bir yandan da uygun ortamı, zamanı bekliyorum. Zira iş, konulu bir film yapmaya gelince bu ekip, zaman ve sermaye gerektiren konular. Şu anda zaman hariç diğerleri bende yok ama oluşturmak için uğraşıyorum.

 

 

 

Şuana kadar kendi projeleriniz dışında herhangi bir yapımda yer aldınız mı?

 

Hayır,  bir kaç firmanın cd tanıtım şeklinde animasyon içeren işlerini yaptım, daha da fazlasını yapabilirdim lakin fiyat konusunda taviz vermedim. Kimse animasyon konusunun ne kadar zaman aldığını ve uğraştırdığını bilmiyor, yerel tvlerde kamerayla çekilen reklam fiyatına senden animsyon yapmanı bekliyorlar. Kaldıki bende herhangi bir yerlere çalışmak için başvurmadım, kendi işimi kurmaktı idealim, kendimi yetiştirmeye çalışıyordum.

 

Çalışmalarınızı yaparken Hangi programları kullanıyorsunuz?

 3ds Max, Photoshop, After Effect.
http://www.youtube.com/watch?v=PG3BcosxA1E
Çılgın ördek animasyonlarının yapıldığı bilgisayarınızı merak eden arkadaşlar var? Bu konuda bilgi verebilirmisiniz?

Pentium 4, sıradan bir ekran kartı ve iki yıl öncesine kadar 1 gb ram sonrasında 4 gb ram. böyle bir bilgisayarla çalışıyordum 7-8 ay öncesine kadar.  Şu ana kadarki bütün çalışmalarımı bu bilgisayarla yaptım. Şimdi biraz yükselttim, İ5 işlemcili, 16 gb ramli ve orta halli bir ekran kartı aldım.

 

 

Gelecekte kısmet olursa Maryab Animasyon Stüdyolarını duyabilirmiyiz? Maryap ı aktif bir animasyon stüdyosu haline getirmeyi düşünüyormusunuz?

 

Bu hep hayalini kurduğum bir şey, kendimi hiç bir zaman bir işyerinde bir alanda çalışırken yada atıyorum pixarda veya bilmem ne şirketinde çalışırken hayal etmedim (sanki gitsen alacaklar de) . İsmi Maryab olurmu bilmiyorum zira yakında bir ajans olarak açmayı düşünüyoruz bir kaç arkadaşla ve dolayısıyla ortak karar verilmeli bu konuda, başlangıç olarak animasyon stüdyosu olmayacak tabiki, işleri istediğimiz çapa getirinceye kadar reklam tarzı gider tahminim ama ilerde olacak inşallah… Ben olması için çalışıyorum, gerisi kısmet.

 

 

Sizce Animasyon konusunda Türkiye gelecek vaad ediyor mu?

 

Orta derecede evet. yani devamlı ihtiyaç duyulan ve her alanda kullanılan bir sektör 3d, ülkemizde yeni yeni canlanıyor, mutlaka güzel gelişmeler olacak, güzel işler çıkacak. Ama batıdaki gibi şaşalı bir şeyde beklemiyorum. Biz biraz geç kaldık, adamlar teknolojiyi hem buluyorlar, hemde çok iyi kullanıyorlar, önemsenmesi, ciddiye alınmasıda ayrı bir olay. Stüdyolar her yeni videolarında yeni bir teknolojiyle, yeni bir teknikle, yeni bir bakış açısıyla denenmemişi yapıp duruyorlar. Biz daha normal standartlarda bir animasyon film oluşturamadık. Yani kasteddiğim güzel bir film yapabiliriz, çok kaliteli işler de yapabiliriz bu mümkün ama adamlar da bu yerleşik bir sanat. Bu duygunun hakim olduğu ortamda yapmak başka, burada yapmak başka…

 

 

Bu arada ilham aldığınız biri ya da birileri var mı? Ya da çalışmalarını beğendiğiniz?

 

Belirli bir kişi takip etmedim, farklı farklı alanlarda güzel işler yapan çok insan var, ben kişisel çalışmalardan çok film boyutundaki çalışmaları takip ettim, bunlara da hep genel olarak baktım, güzel bir film yada animasyon film olmuş diyorsanız, bunu sadece bir animatöre, bir modelciye, renderciye yada senaryoya, yönetmene bağlayamazsınız. Hepsinin ortak bir ürünüdür. Dolayısıyla kişi değilde stüdyo bazında diyebilirim ki onlarında çoğunun ismi zaten malum.

 

[youtube 9cw5B0O29U4 880 490]

 

 

Yeni başlayan arkadaşlara neler önerirsiniz.Özellikle animasyon konusunda yeni olanlara ?

3D Animasyon geniş bir kavram, açarsak karakter animatörü, rigging, particle simulasyonları, cloth ve hair simulasyonları, crowd, fx (modelleme, texture, ışık ve render ayrıca) vs gibi bir çok alanı-branşı içinde barındırır ve bir insanın bunların hepsinde de uzman olması zordur, kaldı ki ciddi bir işte bunlar ayrı ayrı branş ekiplerince yapılır, en azından dışarda böyle. Tavsiyem bunlardan birini kendilerine branş olarak seçmeleri ve o konuda uzmanlaşacak kadar kafa yormaları, diğerlerine ise eksradan vakit ayırmaları, bu şekilde içerde ve dışarda iş bulmaları daha kolay olur. Bu işler sabır ve özveri isteyen, zaman alan işler, azminiz varsa sorun yok. Kullandığınız 3d proğramın çok önemi yok, ücretsiz blender proğramı ile dahi adamlar süper işler yapıyor, yeterki kullanmasını bilin, işi proğram veya makina yapmıyor, onu kullanan sizin beyniniz ve parmaklarınız. Küçük düşünenler işlemciyle, kullandığı proğramla övünür, büyük düşünenler yaptığı işle. İmkanlarınız ölçüsünde kurs, kitap cd yada internet üzerindeki kaynaklardan (internet kaynakları hiç de yabana atılacak cinsten değil) yararlanın. Geriye azimle çalışmak kalıyor… Benim ingilizcem sıfır, hoca önce ingilizce öğrenmelisin, bu resme benzemez, autocad, card curd öğrenmelisin, max mi? daha iyisi var, şunu yapmanın yakında daha kolayı çıkar vs gibi tonlarca laf duydum ama aldırış etmedim, bazen çözemediğim konulara kafa yormaktan usandım ama azmim hiç kırılmadı, hala ingilizcem yok (olsa iyi olur tabiki tembellik ve inat)  ama iyi kötü  bir şeyler yapabiliyorum, daha da iyisini yapacağım inşallah, çünkü sihirli formülü biliyorum, çalışmak. Bu işte konuştuğun kadar değil, yapabildiğin kadar varsındır. Kısaca çalışmanızı, yılmadan çalışmanızı tavsiye ediyorum… Saygılar.

 

 

Hocam zaman ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederim.


Beğendiz mi ? Arkadaşlarınızla paylaşın

0
izzet ALŞAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Cok hos ve samimi bir söyleşi olmuş. Elinize , dilinize sağlık . Umarim hayalleriniz gerçek olur ve çocuklar ileride ördek gördüklerinde donald duck degilde aaa çılgın ördek derler…

  2. hocam tebrıkler sizin bu azmini bize ilham verıyor zaten sizlerin sayesinde bizlerde birsey ögrendık ne ögrendıysem ben netten ögrendım birtek eksigim ısık kaldı bıraz da vray onlarıda çözersem biraz ilerlemiş olurum herhalde max te 🙂 veya % 10 tamamlamıs olurum 🙂

  3. Abi güzel röportaj olmuş. Ben Bayram abiyi eskiden beri takip ediyorum. Dersleri ve yaptıgı işleri tek başına güzel işler cıkarıyor. Ayrıca yaptıgı dersler bu işleri ( animasyon ) ögrenmek isteyenler için önemli kaynaklar.

    1. Öğretmeninizin değerini bilin Bayram hocam, gerçekten alanında yetkin ve aynı zamanda çağın gerisinde kalmamış kendini teknolojiye uydurarak geliştirmiştir.Dolayısı ile hocanızdan elinizden geldiğince faydalanın çünkü her öğrenci böyle bir hocaya sahip değil.

  4. Bayram bey ı uzun yıllar takip eden biriyim. İlk uçan superman animasyonuna bayılmıştım. Bende animasyonda kendi başına deneme yanılma ile uğraşan biriydim ki hala oyle. İnşallah hayelleri gerçekleşir.