3ds Max CopyTo Scripti


0

Başlıktan çok birşey anlaşılmayabilir ama CopyTo scripti ile 3ds max sahnelerinizde beğendiğiniz bir model save selected komutu ile kayıt edip sonra diğer sahnede açmak yerine, doğrudan modeli sağ tık copyto yapıp sonrasında diğer 3ds max sahnesine pasteform komutu ile yapıştırarak kaplamaları ile birlikte alabilirsiniz. Şöyleki daha açıklayıcı olmak gerekirse, CopyTo scripti beğendiğiniz bir modeli bie sahneden kopyalayıp kolaylıkla diğer sahneye getirme scriptidir. Ozaman nereden indirir nasıl kullanırız isterseniz ona biraz bakalım

CopyTo scriptinin yazarı olan 3dground.net sitesine gidiyoruz.

Buradaki linkten : https://3dground.net/prod/copyto-2211507

Free Download kısmından scriptimizi indiriyoruz.

Yüklemesi :

ilk olarak indirdiğimiz scripti tut sürükle bırak ile perspektif ekranına atabilirsiniz ya da üst menüden Run Script komutu ile de çalıştırabilirsiniz

Yüklemeden sonra aşağıdaki pencereyi göreceksiniz

Sonrasında Quad Menu den bu kısmı kontrol edin : CopyTo ve PasteFrom

İşte bu kadar scriptimiz yüklendi.

Eğer scripti silmek isterseniz de onuda aşağıdaki yoldan yapabilirsiniz

Customize user interface menusune gelin

Quads sekmesi altından sağ tık sonrasında delete menu item ile silebilirsiniz.

Peki kullanımı nasıl ?

İlk olarak ilgili bir sahneyi açıyoruz. İçerisinden beğendiğimiz ve diğer sahneye hemen hızlıca almak istediğimiz modelimize sağ tıklayıp CopyTo seçeneği ile kopyalıyoruz.

Sonrasında diğer max sahnemizi açıyoruz ve yine sağ tıklayıp PasteFrom seçeneği ile yapıştırıyoruz. İşte bu kadar kolay.

CopyTo Scripti Ayarlar Menusu

Arkadaşlar bu menu de de, script ile ilgili küçük ayarların olduğu menudur. Bu menuyu açmak için sağ tıklayın sonrasında SHIFT’e basılı tutun ve PasteFrom seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki settings penceresi gelecektir.Burada Auto Rename Duplicate Objects – Otomatik olarak aynı olan isimleri yeniden adlandıracaktır. Auto Rename Mtl Duplicates – Otomatik olarak aynı olan materyalleri yeniden adlandıracaktır.

Default yani kendinen olarak bu seçenekler pasiftir. Script yazarı bu hali ile kullanımını tavsiye etmektedir. Yinede size kalmış. 

İnşAllah faydalı bir yazı olmuştur. Takıldığınız yerlerde sormayı unutmayın.


Beğendiz mi ? Arkadaşlarınızla paylaşın

0
izzet ALŞAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir