3dsmax İle Character Studio Biped Physique Dersi


0

Evet arkadaşlar 3dsmax ile animasyon dersleri başlıyor.Üstelik bu dersler Bayram KURT hocamız tarafından hazırlanmıştır.Kendisi, ben 3dsmax’e yeni başladığım zamanlarda bundan yaklaşık 4-5 yıl önce, Çılgın Ördek animasyonunu izleyerek hayran kaldığım bir kişiliktir.Özellikle Çılgın Ördeğin “Unchain My Heart” şarkısınısöylemesine hayran kalmıştım.Evet sözü fazla uzatmadan.Bayram Hocamın kendi sözleri ile aşağıda ders hakkında bilgi bulabilirsiniz ve videoları izleyebilirsiniz.Ve son olarak Bayram hocama dersleri için çok çok teşekkür ederim.Herkese iyi seyirler.

Bayram KURT

Website :

http://www.maryab.com

 

Bu arada derste kullanılan script ve kurulumu : Script

Kurulumu :

bipedselector13 klasörünü 3dsmax içerisinde script klasörüne kopyalayın, ardından bipedselector13 klasörü içindeki ikon resimleride yine 3dsmax/ui/icon klasörü içine kopyalayın. 3dsmax ekranındada customize/toolbar sekmesinde scripts başlığı üzerinde tıklayınca “bipedsel” olarak gözükecektir, bunu sürükleyip 3dsmax araç çubuğunda istediğiniz bir yere bırakabilirsiniz.

 

 

Bir karakter modellediniz ve bunu canlandırmak istiyorsunuz. Bunun için kullandığınız 3D programına bağlı olarak mutlaka bir iskelet sistemine ihtiyacınız vardır. Bütün proğramlarda genel olarak “Bones” kemik sistemi ile oluşturulan “Rigging” kullanılır. Profesyonel manada karakter animatör olarak çalışan insanlar modellerini canlandırabilmek için sıfırdan kendi karakter ringlerini hazırlarlar.

3ds Max programında bu bone sistemini kullanarak kendi ringlerinizi hazırlayabileceğiniz gibi proğram içerisinde yer alan “Character Studio Biped” sistemini kullanarak da, hazır olarak oluşturulmuş ve istediğiniz iki, dört ayaklı canlı figürlere dönüştürebileceğiniz  sistemi kullanabilirsiniz.

Yan taraftaki ve göreceğiniz diğer uygulamalarda “3ds Max ‘ın “Character Studio” “Biped” sistemi kullanılmıştır.

Linklere tıkladıktan sonra “Full Ekran” izleyiniz. Videolar 1920-1080 çözünürlüktedir.

3dsmax İle Character Studio Biped Physique Dersi

 

Bölüm 1 :

[youtube nvScWzyI87o 880 490]

 

Bölüm 2 :

 

[youtube _aPmF4npF5c 880 490]

 

Bölüm 3 :

 

[youtube U5pLKSf37Ig 880 490]

 

Bölüm 4 :

[youtube i6k3-WrqPcA 880 490]

 

 

 

 


Beğendiz mi ? Arkadaşlarınızla paylaşın

0
izzet ALŞAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. güzel hocam da yinede bu tarz eğitimler sesli ve başlangıç aşamalarından itibaren kademeli olarak anlatılsaydı çok büyük bir katkısı olurdu diye düşünüyorum

  2. bu normal bir insan vücudu olduğu için yapımı zor değil. peki anormal bir çizgi karakter için nasıl bir yöntem önerirsiniz?
    mesela mario benzeri bir model. physique mi daha uygundur yoksa skin mi?

  3. hocam ben bipede anımasyon verıyorum ama model hareket etmıyo bi yardım edermısin