3ds Max ile Hangi Render Motorunu Kullanmalıyım ?


0

 

Arkadaşlar herkese iyi çalışmalar. Birkaç şeye değinmek istiyorum. Dikkat ediyorsanız 3ds max, vray, corona ,fstorm ve diğer render motorları ya da sketchup , photoshop, lumion ve diğer yazılımlar fark etmez, sürekli bir gelişimdeler. Bu gelişmeler sürekli iyiye ve daha profesyonelliğe doğru gidiyor. İşte yine en son gördüğümüz lumion unun kendini geliştirmesi, ya da sketchup ın kendi geliştirmesi ya da 3ds max ‘in son sürümünde sıvı simülasyon sistemlerinin getirilmesi bunlara birer örnek.

 

Buradan şuraya gelmek istiyorum. Biz kullanıcılarda kendimizi bu konuda geliştirmemiz gerekiyor. Sürekli daha iyi nasıl yapabiliriz, kendimizi nasıl geliştirebiliriz bunun derdinde olmamız gerekli. Bu gruba katıldı iseniz (www.facebook.com/groups/3dsmaxvevrayrender) ilk olarak 3ds max ve vray render ı öğrenmek için katılmışsınızdır zaten. V-Ray i öğrenmeden ikinci bir render motoruna geçmenizi tavsiye etmem zaten genel olarak aynı render motorları, iş kullanıcıda biter herzaman.

 

İlk olarak vray’i veya artık hangi render motorunu öğrenecekseniz onu öğrenin sonrasında diğerlerine geçip onlarıda öğrenin. Yok efendim 1 tane yeter, 1 taneyi öğrendikte diğeri kaldı gibi dışardan gelebilecek sözlere kulak asmayın. Dünya genelinde ki tüm 3d artistlere bakarsanız mutlaka 1 den fazla yazılımı aktif ve profesyonel bir şekilde kullanıyorlar. Ya da birden fazla render motorunu. Sizlere tavsiyem.

 

3ds Max ile birlikte render motoru olarak, V-Ray , Corona , FStorm ve yeni sayılabilecek pek duyulmamış olan redshift i öneririm. Bunları öğrenin arkadaşlar. ilk ikisi hali hazırda cpu yani işlemci tabanlı olsada fstorm ve redshift ise gpu tabanlı yani ekran kartını kullanarak işlem yapan render motorlarıdır.Buradan siz kendiniz karar vermelisiniz belkide bulunduğunuz yer ve imkana ya da başlangıçta internette bulunan derslere göre hangi render motorunu kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

V-Ray Render ile ilgili dersler için sitemizin ; VRay Render Dersleri       bölümünü ziyaret edin. FStorm için tanışma webinarı hazırlamıştık onu izleyebilirsiniz.  FStorm Dersleri

Yakın zamanda inşAllah, Corona Render ve Redshift render ve fstorm render ile ilgili dersler gelecek. Yine bu dersleri sitemizden izleyebilirsiniz. Ücretsiz sahnelerini de her derse ekleyeceğiz inşAllah.

 

Hep birlikte kendimizi herzaman daha iyiye daha kaliteliye doğru geliştirelim inşAllah. Sadece sizlere küçük bir tavsiye, bilginiz ne kadar arttıkça egonuzda okadar küçülsün. Sizlere tavsiyem alçak gönüllü olun inşAllah. Birşeyleri öğrenirken hangi zorluklardan geçtiğinizi en iyi yine kendiniz bilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

 


Beğendiz mi ? Arkadaşlarınızla paylaşın

0
izzet ALŞAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Faydalı bir yönlendirme olacağına inanıyorum hocam. Emekleriniz ve düşünceniz için teşekkürler.