VRayStereoscopic Helper İle Stereoscopic “3D” Render Almak


0

Arkadaşlar bu derste sizlere vray render ile stereoscopic yani “3d” render nasıl alınır onu gösterdim.Aşağıdaki resimlerden dersi takip edebilir sizde görsellerinizi 3d ye çevirebilirsiniz.İlk olarak Stereoscopic resim nedir ondan bahsedeyim.Bir stereoscopic resim aynı resmin iki farklı versiyonunu ihtiva eder.Tek farkı biri diğerinden biraz uzaktadır.Bir resim sol göz diğer resim ise sağ göz içindir diyebiliriz.İşte bu iki resim üst üste geldiğinde bize 3d etkisini oluşturur.3d resim oluşturmanın bir sürü tekniği vardır.Red Cyan filtreleri kullanılarak yapılan en yaygın olanıdır.Bu teknik te resimlerden biri kırmızı diğeri ise mavi içinde görünür. Kullanıcı iki farklı renk içeren gözlüğü taktığında bu resmi 3d olarak görür.

Öncelikle dersi uygulayabilmeniz için lütfen aşağıdaki bağlantıdan sahneyi indirin.

https://yadi.sk/d/4Qny3_0wcBAtM

 

 

Vray bizlere stereoscopic render alma imkanı tanımaktadır.Bunu da VRayStereoscopic Helper adını verdiği küçük bir yardımcı araç ile yapabiliyoruz.Bu yardımcı araç bizlere sahnede iki sanal kamera varmış gibi çalışma imkanı verir.Bu iki sanal kamera ana kamera dan uzakta olarak çalışır.Bu kameralardan biri sol taraf diğer ise sağ taraf yani biri kırmızı için diğeri ise mavi için hizalanmıştır ve üst üste bindiklerinde 3d efekti vermiş olacaktır.3d efekti doğru bir şekilde alabilmek için ana kamera hizalandıktan sonra hareket etmemelidir.

Şimdi alttaki bağlantıdan sahnenin dosyalarını indirip uygulama yapabilirsiniz.

Sahnemiz resim de gördünüz gibi klasik stüdyo aydınlatması şeklindedir.Sahnemizde 1 adet vray pysical camera ve 1 adet vray dome light bulunmaktadır.

VRayStereoscopicHelper1

 

VRayStereoscopicHelper2

 

VRayStereoscopicHelper3

Şimdi Create panelinden Helpers sekmesine gelip oradan  Vray’i seçin.Açılan kısımda sahneye VrayStereoscopic helper isimli yardımcı aracı yerleştirin.Nereye koyduğunuzun bir önemi yok.

 

 

[sociallocker]

 

VRayStereoscopicHelper4
Sonrasında VRayStereoscopic helper parametrelerini sahnenize göre ayarlayın. İki göz arasındaki mesafe sahnenizde ki nesnenin boyutlarına göre farklılık gösterecektir.

 

VRayStereoscopicHelper5

 

 

VRayStereoscopic helper’ın ilk ayarı iki göz arasındaki mesafenin değeridir.Burada girilmesi gereken uzaklık değeri insan gözünün arasındaki mesafe olarak düşünebiliriz.Bir insanın iki gözü arasındaki mesafe maksimum 65mm civarındadır.Eğerdeğeri çok düşük verirseniz 3d efekt çok etkisini göstermeyecektir veya tam tersi çok fazla bir değer verirseniz efetkt etkisi büyük olacaktır ve yine 3d etkisini tam olarak alamamak demektir.Bunun yerine ortada bir değer kullanılabilir.

Bu ayarı da yaptıktan sonra bu yardımcı aracın ana kamera yı sanki iki farklı sanal kameraya bölüp birini sağ tarafa birinide sol tarafa ve ana kameradan aynı mesafede uzaklığa yerleştirmesini söyledik.

Render tuşuna bastıktan sonra verdiğiniz çözünürlük ne ise vray onu otomatik olarak genişliği iki katına yükseltecektir.Örneğin ben bu derste 600px e 400px olarak ayarladım fakat render hesaplamasında 1200px e 400px olarak hesaplandı.

 

VRayStereoscopicHelper6

 

Bu işlemlerden sonra vray zaten bize iki resmi üst üste bindirip stereoscopic olarak çıktı almamızı sağlıyor.Tek yapmanız gereken aldığınız 3d render ı görüntüleyebileceğiniz bir program da açmak.Bunun için yine yukarıdaki bağlantıdan indirdiğiniz arşiv klasörü içinde Stereoscopic Player adında olan dosyayı kurun ve sonrasında renderımızı bu program da açın.Artık 3d olarak görüntüleyebilirsiniz.Ha bu arada unutmadan gerçekten efekti güzelce görebilmeniz için red cyan bir gözlüğe ihtiyacınız var.
VRayStereoscopicHelper7

 

[/sociallocker]

 


Beğendiz mi ? Arkadaşlarınızla paylaşın

0
izzet ALŞAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İzzet hocam ders için çok teşekkür ederim. Stereoskopik render alırken objelerin ekrandan daha fazla çıkmasını nasıl sağlayabilirim?

  2. yani zero parallax ile negatif parallax arasında kalan objeyi izleyiciye daha fazla nasıl yaklaştırabiliriz