Vray İle Gün Batımı Işıklandırması


0

Bu derste sizlere Vray Sun ve Vray Sky kullanarak bir iç mekanın nasıl gün batımı ışığı ile ışıklandırılır onu göstereceğim.Bu ışıklandırmayı elde etmek gerçekten çok kolay çünkü; vray sun’ı gerçek güneşin pozisyonuna yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

 

Evet ilk olarak sahnedeki ışıklara bakıyoruz.Sahnemde vray sun dışında camlara yerleştirilmiş iki adet ışığım daha mevcut.Ayarlarını resimde görebilirsiniz.

 

Ayrıca iki adet Vray sphere light ta kullandım.Lambalarım için.Ayarlarıda aşağıdaki gibidir.

 

Şimdi ise Vray sun’ımızın ayarlarına ve pozisyonuna bakalım.Ayarlar aşağıdaki gibidir bu ayarlar bize gün batımı etkisini yakalamamıza yardım edecek.

 

 

Ve Vray Camera’nın da bu sahne için çok önemli bir görevi var.

 

Render ayarlarımız da bu sahnemiz için aşağıdaki gibidir.Bu çalışmada brute force çözümünü kullanıyorum.Bu ayar bana daha keskin fakat yavaş render alan bir yoldur.Biraz da noise’lu (noktacıklı) bir görün elde etmemi sağlayacaktır.

Not : Arkadaşlar bu sahne için ayarlarınızı optimize (düşürebilir) edebilirsiniz.Ben biraz fazla değerler verdim çünkü render farm’a sahibim.

 

 

Evet arkadaşlar sahne için gereken kaplamaladan sonra son render’ımız aşağıdaki gibidir.Bu çalışma için Photoshop’ta biraz color correction (renk düzeltmesi) ve Glow, Sharpen Filtresi ve Kromatik Bozulma verdim.

 

Kaynak : Aleso3d.com

 

 

 

 

 

 

 


Beğendiz mi ? Arkadaşlarınızla paylaşın

0
izzet ALŞAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. 10 numara bi site elinize yüreginize sağlık…
  cok faydalı olduyor..

  fakat iç hiç yapmamıştım.biraz ugraştım fakat sizin soledıgınız ve mekanın aynısını yapmama rağmen renderi aldıgımda renk tonu acayip şekilde sarı tonda cıkıyor bir yerde yanlış yapıyorum ama çözemedim..lütfen yardım edermisiniz…

  “”Bu çalışma için Photoshop’ta biraz color correction (renk düzeltmesi) ve Glow, Sharpen Filtresi ve Kromatik Bozulma verdim.””
  acaba photoshop damı halledecegiz ama ugraştım olmuyor sizin gibi simdiden tşk edrim…

 2. Teşekkür ederim.Sırası ile yazıyorum Vray light,Vray sun ve Vray Pysical Camera ayarlarınız resimdeki gibimi acaba? Çoğunlukla sahneden sahneye ve sahnede kullanılan kaplama türü bile sahne ayarlarını değiştirir.

  Photoshop için ise çok şey değil.Denildiği gibi color correction ve diğer ayarlar, çok aşırı derecede etkilemez bu renderın sonucu.

  1. ihsan bey. vray camera dan
   shutter speet: 40 olsun
   custom balance rengi : açık turuncu olsun
   red:237
   green:201
   blue:124
   olarak değiştir. düzelecektir.
   shutter speed ve custom balance ile oynarsan düzelecektir.

 3. ihsan kardeşime katılıyorum.Bu sahnenin aynısı ben yaptım tek tek tüm ayarşarı incelyerek hemde ama sahnede acayip bir sarılık çıkıyor.

  1. Muhtemelen Vray Sun ın poziyonundan kaynaklı bir sarılıktır.Biraz daha yukarı kaldırıp render’ı tekrar deneyin.

 4. Render süreniz yüksekmiş, yukarıdaki ayarlardan farklı olarak,en sağdaki resimde gloabal subdivis multipler değeriniz 3 ise 1 e düşürün.Ayrıca light cache değerinizi 2000 ise resimdeki gibi 1000-1200 civarına getirebilirsiniz.Brute force değeri 20 bu resimde 12 ye düşürebilirsiniz duruma göre.Bu çalışma render çiftliği ile alındığı için render ayarları yüksek tutulmuştur.Siz kendinize göre optimize edin.

  1. Merhaba İzzet Bey öncelikle bu güzel ve önemli ders için Teşekkür ediyorum.bende aynı ayarları kullandım aydınlatma ve kaplama iyi çıkdı ama sarılık var bir az. acaba penceredeki cam kaplamasından ola bilirmi? rica etsem cam kaplamasının ayarlarını yazarmısınız ve Affect shadowsu işaretlemek gerekirmi bu çalışmada?şimdiden Teşekkürler