Soru Sor | izzet Alşan + 3ds Max ve Vray Dersleri, 3ds max ve vray eğitim seti

[dwqa-submit-question-form]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Selamün aleyküm hocam. İç mekan renderlarımda bir türlü gerçekçiliği tutturamıyorum. Gerek IŞIK, KAPLAMA, RENDER AYARLARI üzerine çok çalıştım. Youtube kanalınızdan ve Evermation.org’dan örnek çalışmaları falan inceledim. Aynı ayarları yaptım. Ama maalesef gerçekçiliği tutturamadım.
  Renderlarda siyah noktacıklar da görünüyor.
  Işık subdvis: 20-32 civarı.
  Genellikle 1000*750 pixel render alıyorum. Fakat 2000*2000 render aldığımda bile sonuç pek farklı olmuyor. Acaba neyi eksik yapıyorum?
  Şimdiden çok teşekkürler hocam!

  1. ve aleykum selam. Gerçekçilik için birçok elementin bir arada bulunması gerekiyor. Doğru ışık kaliteli modeller, gerçekçi ve kaliteli kaplama ve materyaller. Render ayarlarının sonrasında çok önemi kalmıyor. Önemli ancak yinede diğerleri kadar değil. Render da siyah noktacıklar oluşması render ayarınızdan kaynaklı muhtemelen. Noise threshold değeriniz düşük olabilir ya da ışık kaynaklı olabilir. Işık subdivis leriniz iyi. Ancak çözünürlüğünüz çok düşük. Daha sağlıklı yorum yapabilmek için sahne deki yaptığınız ayarları ve ışıklandırmayı görmek gerekiyor. Işıklandırma metodunuz da çok önemli.

 2. selamın aleykum hocam hocam cam malzemesi atayacağım fakat vray mtl yi bulamadım yardımcı olurmusunuz

  1. akeykum selam standart malzemeye tıklayınca vray altında vray mtl seçmelisiniz. eğer görünmüyorsa ya vray yüklü değildir. Yüklü ise de render motoru olarak seçmemiş olabilirsiniz.

 3. hocam merhabalar. 3ds max 2019 açılıyoır görünüyor ama görev çubuğunda tıklayınca ekrana gelmiyor

 4. İyi günler. ders 51 den sonrasını bulamadım. Daha sonramı yapılıcak ? Yoksa ismimi değişik. ? Çünkü 3D Okulu – 3ds Max 2018 Ders 52 olarak aratıyorum.

 5. Selâmün aleykümhocam.
  Render penceresince gayet net ve doygun renkte olan renderı JPEG ve diger formatlarda kaydettiğimde bulanık olduğunu görüyorum. Gamma/lut ayarlarını kontrol ettim değişik ayarlar denedim. Render setup color mapping bölümündeki gamma ayarlarını da denedim olmadı. Kamera da depth of field özelliği de kapalı. Acaba sorun neyden kaynaklanıyor? Yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada bir onceki sorumu cevapladığınız için tekkürler. 🙂

   1. Selamün aleyküm hocam. Önceleri hocam maalesef ondan değil. Lens effect kapalı durumda.

 6. “You must have valid objects selected.” render almak istediğimde bu uyarıyı veriyor. Ne yapmam gerek, cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Çiğdem hanım render ayarlarınızda render mask kısmında muhtemelen selected seçili kalmıştır. O bölümü none yapıp tekrardan render almayı deneyin.

 7. vray 5.004 te irradiance map seçili iken lightmix çalışmıyor. ne yapmamız lazım. teşekkür ederim

 8. Merhaba İzzet Bey.
  Masaüstü veya laptop alacağım.3dsmax için bana hangi özellikli bilgisayarları tavsiye edersiniz?

  1. Merhaba Tavsiyem Ryzen sistemli bir dizüstü. Asus’un bir modeli vardı. 10 bin tl civarı hepsiburada da satılıyordu. Tuf gaming serisi. 17 inch 1660 ekran kartı vardı.