Midjourney ile Yapay Zeka Tasarımlar Yapın

Haber

Midjourney ve diğer yapay zekalar hayatımıza gireli çok olmadı ancak, şimdiden herkesin dikkatini çekmiş durumda. Özellikle işi 3d sanatçılık ya da konsept artist olan çoğu kişi mutlaka midjourney’i denemiştir diye düşünüyorum.

Peki nedir bu Midjourney ?

Midjourney makine öğrenmesi adını verdiğimiz (machine learning) dil modelinin kullanılarak üretilen bir yapay zeka yazılımı diyebiliriz. Hali hazırda beta aşamasında olan midjourney ile kelimelere kullanarak bu kelimeler doğrultusunda görüntüye dökebilen bir yapay zeka botudur.

Hayal ettiğiniz şeyleri kelimeler aracılığıyla resme dökebilirsiniz. Dile getirdiğiniz şeyin sonucu bir hayli şaşırtıcı veya ince detayları olan mükemmel bir resim olabilir fakat unutmamak gerekir ki burada yapay zeka sıfırdan bir şey çizmiyor. Sadece daha önce yapılmış işleri referans çerçevesine ekleyerek taklit ediyor.

Midjourney ilk olarak haziran 2022 de The Economist kapağını tasarlamak için kullanıldı.
Peki nasıl kullanabiliriz ?
Discord uygulaması üzerinden çalışıyor. Midjourney‘e girdikten sonra “Join The Beta” butonuna basarak Discord sunucusuna katılabilirsiniz. Ardından Newbies yazan odaların birine katıldıktan sonra ilk olarak “/imagine prompt:” komutunu kullanın ve herhangi bir şey yazın. İlk yazdığınız önemli değil, çünkü ilk komut sonrasında sizi kuralları kabul etmeniz için yönlendirecek. Yeşil “accept” butonuna basıp kuralları kabul ettikten sonra yeniden "/imagine promt:" yapay zekaya yeni görseller çizdirebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz youtube kanalım için hazırladığım videoyu izleyebilirsiniz.

Peki hocam sen neler yaptın diyecek olursanızBunların dışında belirtmekte fayda var : ilk üyelikte size 25 adet görsel oluşturma imkanı veriyor. Ancak sonrasında deneme üyeliğiniz bitiyor. Sonrasında kullanmak isterseniz ya yeniden hesap açın ya da benim gibi 10 dolar ödeyin ve 200 görsel oluşturabileceğiniz üyeliğe geçiş yapın.

Yapay zekaya hali hazırda girilen komutlar ile yaptırılan çalışmalar ile, aslında yapay zekayı eğitmeye devam ediyoruz. Burada ücretsiz olmasının temel mantığı bu. Bizler girdiğimiz komutlar ile yapay zekayı eğitiyoruz. Bedava olmasının bir diğer sebebi anlayacağınız. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Yeni yazılar hazırlamamı isterseniz midjourney ile alakalı yorumlardan belirtebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir