3dsmax’te Blueprint Kalitesini Arttırma


0

Bu çalışmada sizlere 3dsmax e attığınız blueprintlerinizin kalitesini arttırmanın iki yolunu göstereceğim.

1.Yöntem :

Üst menüden “customize” geliyorsunuz ardından altta “preferences” kısmına geliyorsunuz.

 

Ardından bu kısımda “viewports” kısmına geliyoruz.

 

Daha sonra buradan “chooese driver” seçeneğini seçiyoruz ve üstteki küçük pencere açılır.Oradan direct9x seçili olsun.3dsmax için en iyisi budur.Eğer direct10x’i seçerseniz sahneye çizdiğiniz modellerde aralara atılmış segmentler görürsünüz buda objelerinizin karesel değil üçgensel şekillerin oluşmasına sebep olur.

 

Ardından “ok” tuşuna bastıktan sonra bir uyarı gelecek uyarıdan sonra, seçimleri yukarıdaki gibi ayarlıyoruz.Bu ayarlar sahnemize aldığımız texture’ların yani kaplamaların daha net görünmesini sağlayacaktır.

2.Yöntem :

Bu yöntem diğerine göre biraz daha hızlı.

Sahnenize blueprint’lerinizi atıyorsunuz ardından “Views” menüsünden “Show Materials in Viewport As” den “Hardware Display with Maps” seçeneğinden sahnedeki kaplamalarınız netleşecektir.

 

 

 

 


Beğendiz mi ? Arkadaşlarınızla paylaşın

0
izzet ALŞAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 2013 de Gelen Bir özellik sayesinde 2.yöntem değişmiştir relastic view olarak değişti Bump u görebiliyorsunuz

    1. Realistic bakış ayrı, burada bahsettiğim genellikle sahneye atılan bluprintlerin çözünürlüğü normal halinden daha düşük görüntüde olmasını düzeltme amacıdır.

  2. Hay Allah razı olsun hocam. İşkence çekiyordum valla. Tren modellemeye başladım artık referanstan bişey anlaşılmaz oldu, kafama göre çiziyordum. Cam gibi oldu valla.

  3. İzzet bey merhaba,

    Benim sorunum da ben blueprint yerine resim kullanıyorum ancak, resimi atadığımda (resimlerimden direk çekerek planeye atıyorum) resmin çözünürlüğü bozuk çıkıyor. önceden max 2009 kullanıyrdum. orada direcxt 9 da çözünürlük kötüydü ancak box içince fazla çapraz çizgiler çıkmıyordu. Direcxt 10 ayarladığım zaman resim görüntüsü çok net ama box içinde fazla çapraz çizgiler çıkıyordu. Şimdi 2014 kullanıyrum ancak onda da bu resim çözünürlük olayı bir türlü ayarlanmıyor. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

  4. İzzet bey.

    Texture Map değerini artırdım. 512 den 5000 yaptım. Programı yeniden başlattım. Görüntü çok net oldu. Yardımınız için çok teşekkür ederim.